درباره ی دستگاه های خشک کن میوه و سبزیجات بیشتر بدانیم

فاکتورهای انتخاب بهترین مارک دستگاه میوه خشک کن صنعتی

با قیمت و نحوه کارکرد دستگاه های خشک کن میوه وسبزیجات بیشتر آشنا شویم

از سال ها قبل خشک کردن میوه ها و سبزیجات در کشور های مختلف دنیا از جمله کشور ایران مرسوم بوده است اما نقاطی در دنیا وجود دارند که همیشه به میوه تازه دسترسی ندارند همچنین افزایش نیاز بازار موجب شد تا تولید کنندگان میوه خشک تصمیم به تولید انبوه با استفاده از دستگاه های میوه خشک کن بگیرند.
دستگاه های میوه خشک کن با توجه به ظرفیت و تکنولوژی مورد استفاده در آن اندازه و قیمت های متفاوتی را دارند ، دستگاه های خشک کن میوه اجزای مختلفی دارند:

 1. بدنه یا کابین اصلی دستگاه
 2. المنت های حرارتی
 3. فن و سیستم تهویه
 4. سینی برای چیدن میوه و سبزیجات درون دستگاه

المنت های حرارتی ،فن و سیستم تهویه به صورت همزمان در دستگاه کار میکنند که در نهایت موجب گردش هوا و خروج رطوبت میوه از دستگاه خشک کن می شوند. حرارت دادن میوه و سبزیجات موجب خارج شدن رطوبت از میوه و در نهایت خشک شدن آن می شود. در ادامه رطوبت توسط هواکش به قسمت تهویه منتقل و از دستگاه خارج می شود.گردش هوا در دستگاه میتواند به صورت افقی و یا عمودی در جریان باشد ,اگر سیستم گردش هوا به صورت افقی باشد  تهویه در انتهای دستگاه قرار می گیرد و اگر گردش هوا در دستگاه به صورت عمودی باشد سیستم تهویه در قسمت بالای آن قرار میگیرد.

سینی ها
سینی هایی که در دستگاه چیده میشوند در مدل ها مختلف دستگاه های میوه خشک کن متفاوت هستند، سینی بعضی از دستگاه ها متحرک هستند و منبسط میشوند در حالیکه جنس بعضی از آنها سخت می باشد. در برخی از خشک کن های میوه، سینی ها از مفتول آبکاری شده با روکش پلاستیک می باشد که باعث جداشدن سریع میوه و گیاهان خشک شده از سینی میشود.

حرارت
بسیاری از مواد غذایی در درجه حرارت بین ۲۰۳ و ۲۹۳ خشک میشوند , میوه ها و سبزیجات در این دسته بندی قرار میگیرند اما برای از بین بردن باکتری ها در گوشت نیاز به حرارت بیشتری می باشد. درجه حرارت و گردش هوا برای محصولات مختلف باید طوری تنظیم شود که میوه یا سبزیجات به صورت یکنواخت خشک شوند . اگر میزان حرارت نقطه بهینه آن بالاتر باشد سطح بیرونی میوه ممکن است بسیار خشک شود اما در داخل آن کمی رطوبت بماند این در حالی است که ممکن است کل میوه خشک شود به صورتی که نامرغوب بشود.

دستگاه خشک کن میوه صنعتی

دستگاه خشک کن میوه صنعتی

نکاتی که زمان خرید دستگاه های خشک کن میوه و سبزیجات از بین برندهای مختلف باید به آنها توجه کنید:

 • سایز دستگاه بسته به نیاز خود از نظر ابعادی و تعداد سینی
 • سوخت مصرفی دستگاه
 • جنس بدنه و سینی ها
 • دارای سیستم کنترل از راه دور
 • دارای سنسور حرارت و رطوبت
 • دارای قابلیت آپلود
 • دارای گارانتی و پشتیبانی تضمینی

انواع دستگاه های خشک کن میوه و سبزیجات

دستگاه میوه خشک کن صنعتی

دستگاه میوه خشک کن نیمه صنعتی

دستگاه میوه خشک کن خانگی

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *